Samomotywacja i przeganianie zniechęcenia

Film o pokonywaniu zniechęcenia, odzyskiwaniu motywacji i energii. Prośba o ten temat przyszła do mnie od paru osób, które oglądały wcześniejsze odcinki 1-minutowego Frugi. 

Szukając odpowiedzi w temacie samomotywacja, poza swoim doświadczeniem, literaturą i zasobami sieciowymi, zwróciłem się do Joanny, serdecznej znajomej, która ma ogromne doświadczeniem zawodowe i życiowe. Jej praca wymaga wysokiego poziomu motywacji, a zarządzając ludźmi w korporacji na całym świecie, ma sporo materiału poglądowego na temat ludzkiej motywacji i zniechęcenia. Joanna otworzyła moje oczy na fundamentalne znaczenie fizjologii w odzyskiwaniu siły do działania. Teraz jest to dla mnie oczywiste, że  „w zdrowym ciele zdrowy duch” i dopełnił temat. Dziękuję Joanno!
Pierwszą osobą, która poprosiła o zajęcie się tym tematem była Iza Florek. Iza „zamówiła” odcinek, w którym podam wskazówki, co zrobić gdy są trudności, kiedy dopada zniechęcenie; jak mimo to wstać i działać dalej. Iza przysłała inspirującą opowieść: „Piotr Cieszewski, który na wiosnę wszedł na Mount Everest powiedział, że jak miał kryzys w drodze na szczyt i był gotowy zrezygnować, czuł, że jego organizm już dalej nie da rady iść, że to jest szczyt jego możliwości siedział odpoczywał i szukał myśli w głowie, które usprawiedliwią go to wydarzyły się dwie rzeczy. Jedna to to, że jego lider zauważył jego kryzys i zapytał o co chodzi, zbadał go i powiedział, że twój organizm jest w porządku. Z ust lidera padło zdanie: Piotr, przegrywasz w głowie. Czyli skutecznym okazało się wsparcie kogoś doświadczonego, drugiej osoby. Druga rzecz to sukcesy, wygrane i sytuacje, które wcześniej się zrobiło i okazały się sukcesem napędzały Piotra do działania, do tego aby wiedzieć, że teraz też warto.”
Mam nadzieję, że 80 sekund filmu dobrze wpisuje się w temat. Oczywiście to tylko wyzwalacz tematu. Jeśli poczujesz potrzebę poczytania o motywacji to polecam popularnonaukową książkę „Drive” Daniela Pinka:
Podsyłam też jego wykład o motywacji z TED (polskie napisy):
Top