Top10 1-minutowego Frugi w 2016

52 tygodnie ubiegłego roku to 52 jednominutowe wideoporady, które trafiały do ponad tysiąca widzów.
Oto podsumowanie, czyli Top10. Wybrałem dziesięć filmów, które były najchętniej oglądane w 2016. Poniżej krótkie podsumowanie każdego z nich, a pod tekstem link do obejrzenia tych dziesięciu jednominutówek.

Pozycja #10 to 5 książek wartych przeczytania
Polecam tam:

  • Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy. – Nassim Nicholas Taleb
  • Dawid i Goliat – Malcolm Gladwell
  • Radykalna rewolucja w zarządzaniu. Przewodnik menedżera – Stephen Denning
  • Jak być dobrym sprzedawcą. zaskakująca prawda o wywieraniu wpływu na ludzi – Daniel Pink
  • Siła nawyku. Dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie – Charles Duhigg

#9 to Tablica kanban
Pokazałem stosowaną przeze mnie metodę zarządzania zadaniami tzw. tablicę Kanban. Można tego używać na arkuszu papieru, w notatniku, na ściennej tablicy lub w aplikacji komputerowej.
W zaprezentowanej wersji tablica ma cztery pola: backlog, wstrzymane/oczekujące, w toku oraz zrobione.
W backlog wpisuję wszystko co mam do zrobienia w tygodniu. Zadania realizowane przenoszę do pola w toku. Jeśli czekam na czyjąś decyzję lub odpowiedź to umieszczam zadanie w poczekalni (wstrzymane/oczekujące). Natomiast po zrealizowaniu zadania umieszczam je w zrobionych. Raz na tydzień sprzątam tablicę usuwając wszystko ze zrobionych oraz przeglądając pozostałe pola.

#8 to Zachcianki i potrzeby
W tym odcinku podkreśliłem różnicę między „chcę”, a „potrzebuję”. Jest to kluczowe rozróżnienie w pracy doradczej, mentoringowej i wychowawczej. Niekiedy pracujemy z osobami, które mają dobry ogląd swojej sytuacji i dokładnie wiedzą czego im potrzeba, by uporać się z wyzwaniami. To jest taka komfortowa sytuacja dla mentora, gdy obydwie strony wiedzą co trzeba robić, by dojść do celu. Z mojego doświadczenia wynika, że takie sytuacje to rzadkość. Zwykle osoba prosząca o pomoc ma zaburzony obraz tego co jej pomoże. Mówi czego chce, ale patrząc z boku widzę, że czego innego potrzebuje. Jak mawiał jeden z doradców „im większy dystans między tym co klient chce, a tym czego potrzebuje, tym większe wynagrodzenie konsultanta”. Niekiedy ten dystans jest tak duży, że nie podejmuję się pracy, bo szkoda czasu i energii.

#7 Strefa komfortu
Najlepszym dla naszego dobrostanu jest strefa rozwoju, czyli wyjście ze strefy komfortu. Jednak wypychając siebie i swoich podopiecznych ze strefy komfortu warto mieć na uwadze, że za strefą rozwoju jest strefa zagrożenia, gdzie już nie ma rozwoju, ani skuteczności działania. Zatem ważnu jest złoty środek pomiędzy strefą komfortu, a strefą zagrożenia.

#6 Triage
Było tam o koncepcji zarządzania zaczerpniętej z ratownictwa medycznego. W praktyce biznesowej zalecam oznaczanie spadających na nas zadań trzeba kolorami: niebieskie to sprawy, które i tak polegną nawet jak się nimi zajmę; zielone to te, które same się rozwiążą nawet jak ich nie dotknę; żółte, które muszę załatwić w 24 godziny i czerwone do natychmiastowego załatwienia.

#5 Mapa empatii
Spojrzenie na życie oczami odbiorcy naszych działań to zwykle okazja to dobrych obserwacji. Nim coś sprzedam, to uruchamiam empatię i patrzę z perspektywy drugiej strony. W filmie pokazałem narzędzie, które w tym pomaga, a nosi nazwę mapa empati.

#4 Wojna cenowa
W tym odcinku podsumowałem ogólne zasady wojny cenowej, czyli sytuacji, gdy konkurent stara się przejąć mój rynek przebijając mnie ceną. Zależnie od wielkości napastnika rekomenduję przeczekać, walczyć lub wycofać siły.

#3 Międzynarodowy biznes
To był nietypowy odcinek, bo opublikowałem jedną minutę z nagrania podcastu na temat biznesu międzykulturowego. W rozmowie uczestniczyła Ewa Hartman i Piotr Cieszewski.

#2 Stres
W odcinku o stresie podkreślałem, jak ważne jest nasze nastawienie do sytuacji. Zewnętrzny czynnik stresogenny czyni mniejsze lub większe spustoszenie, zależnie od naszego podejścia i dystansu do sytuacji.

#1 O naszej książce
Najpopularniejszym odcinkiem okazał się film, w którym podsumowuję proces wydania książki „Od przedszkola do Doliny Krzemowej”. Nagranie pochodzi z dnia, w którym paleta z książkami dotarła do nas.

Top