Zarządzanie sytuacją ryzykowną

https://www.youtube.com/watch?v=x1RqwA5npoU

Sytuacje kryzysowe mają to do siebie, że są atakują niespodziewanie.
Nie wiesz kiedy konkurent ruszy z kampanią podbijającą Twój rynek. Nie znasz minuty, w której wahnięcie kursu walut uderzy w ceny Twoich dostaw. Nie przewidzisz, która z poprawnych relacji biznesowych zmieni się w wyniszczającą wojnę.
Jak sobie z tym radzić?

HELWECKA NIETYPOWOŚĆ
W Szwajcarii zauważyłem, że służby mundurowe minimalizują ryzyko kryzysów, umiejętnie zarządzając sytuacjami nietypowymi. Inaczej mówiąc, w dziwnej sytuacji, nawet gdy nie ma oznak bezpośredniego zagrożenia, stosują specjalne podejście.
Podczas naszej przeprowadzki ze Szwajcarii do Polski, ostrzyżeni na zapałkę ludzie z ekipy przeprowadzkowej, przenosili meble z mieszkania na pakę samochodu.
Była niedziela, a więc dzień, gdy ciężarówkom nie wolno jeździć. Ktoś zawiadomił policję i przyjechał patrol. Po wyjściu z radiowozu obydwaj policjanci odpięli kabury pistoletów i położyli dłonie na kolbach. Dopiero po moim wyjaśnieniu, że trwa przeprowadzka, zabezpieczyli broń i sprawdzili dokumenty ekipy oraz samochodu.
Sytuacja była dla nich nietypowa: ciężarówka ze wschodnioeuropejską rejestracją, pracownicy o fryzurach niezwykłych w Szwajcarii. Więc reakcją była gotowość do działania kryzysowego, czyli przygotowanie broni.

PROCEDURĄ W NIESPODZIANKĘ
Innym razem, ktoś ze znajomych zapytał, podczas kontroli granicznej, czy to prawda, że policja fotografuje i przechowuje w bazie danych, informacje o przekraczaniu szwajcarskiej granicy każdego samochodu. Policjant poprosił o wjechanie do garażu policyjnego. Samochód został drobiazgowo sprawdzony. Potem oficer zaprosił ciekawskiego podróżnego do biura i na ekranie komputera pokazał mu szczegółową historię wyjazdów. Na pytanie znajomego, dlaczego tak ostro go potraktowali, policjant odparł, że w związku z nietypowym zachowaniem podróżnego, zastosowali specjalną procedurę.

PODWYŻSZONA GOTOWOŚĆ W SYTUACJACH NIECODZIENNYCH
Podobnie jak Ty nie jesteś w stanie przewidzieć tego, co się wkrótce stanie w biznesie, tak mundurowi nie wiedzą, co się kryje za niestandardowym zachowaniem osób w ich otoczeniu.
Natomiast podobnie jak oni, możesz wyrobić u siebie nawyk podwyższonej gotowości w sytuacjach, które są niecodzienne.

To tak jak kierowca z dzisiejszej jednominutówki, który utknął w korku i był na końcu kolejki aut. Sytuacja szczególna, więc włączył światła awaryjne, miał włączony bieg i zachował dystans do auta przed sobą. Prawdopodobieństwo, że z tyłu najedzie rozpędzona ciężarówka było niskie, ale sytuacja była szczególna, więc przygotowania też były specjalne.

PATRZ W LUSTERKA!
Zatem, gdy sprawy idą inaczej niż zwykle, bądź przygotowany do działania. Kiedy widzisz, że konkurent rekrutuje nowych pracowników; kiedy obserwujesz dziwne ruchy na rynkach kapitałowych; lub kiedy Twój partner biznesowy zachowuje się inaczej niż zwykle, to znak, że coś się może wydarzyć. Podobnie jak na autostradzie, prawdopodobieństwo katastrofy jest niewielkie. Na wszelki wypadek, miej sprzęt i zasoby zdolne do działania i uważnie obserwuj sytuację.

Kierowca, będąc gotowym, patrzył w lusterka. Ty obserwujesz raporty o aktywności konkurenta, czytasz wiadomości z rynku i uważnie analizujesz zachowanie partnerów.
Skupienie i obserwacja pozwolą Ci w porę dostrzec falę uderzeniową. Nie daj się zaskoczyć.

CZAS DECYZJI
Decyduj skutecznie i adekwatnie. Dzięki temu, że w porę dostrzeżesz zagrożenie, to Twoja decyzja ma szanse zmienić bieg wypadków.
W naszym filmowym przykładzie, wydarzenia przebiegały błyskawicznie. Trzy sekundy dzieliły kierowcę od katastrofy. Kilka sekund zwłoki w decyzji o ucieczce na przeciwny pas ruchu i straciłby życie.
Decyzja jest dobra, gdy jest podjęta we właściwym czasie.

Np. co z tego, że będziesz znał datę premiery produktu konkurenta, jeśli z decyzją o Waszej promocji czekasz na powrót wspólników z wakacji, a potem będzie za późno, by ruszyć z kampanią przed rywalem.

SCHEMAT
Powyżej zarysowaliśmy schemat zarządzania sytuacją nietypową, potencjalnie ryzykowną:
1. Jeśli doświadczasz zdarzeń, które są w Twoim przekonaniu nietypowe, to włącz stan gotowości; bądź przygotowany do działania.
2. Skup się na symptomach i wskaźnikach. Wyeliminuj rozpraszacze. Twoja uwaga ma być skupiona na „czytaniu znaków”.
3. Weź odpowiedzialność za sytuację i podejmij decyzję, gdy jeszcze jest czas na odwrócenie biegu zdarzeń.

Czy to ma sens? Jak to wygląda z Twojej perspektywy?

Ps.
Może czas zrobić kolejny krok? Czytasz moje wpisy. Mam nadzieję, że znajdujesz tu inspiracje i uporządkowanie tematów. Możesz zrobić więcej dla swojego rozwoju i spędzić ze mną wrześniowy weekend (od piątkowej kolacji 23.9 do niedzieli 25.9). Będzie tam mała grupa, osoby o bogatych życiorysach, sporo narzędzi, ale też cisza, dobre jedzenie, indywidualne konsultacje itd.
Kilkudziesięciu właścicieli firm, managerów i przedsiębiorców już uczestniczyło w zajęciach ISRIKUZ  i jak mówią „coś drgnęło”, „złapali oddech i zastrzyk energii” i „przypomnieli sobie, by codziennie dbać, by biznesowe taczki były mądrze wypełnione”. Tutaj znajdziesz więcej szczegółów:
www.bernard.fruga.net/isrikuz/warsztaty-weekendowe-isrikuz/

Pps.
Jeśli jesteś jedną z kilkudziesięciu osób, które już uczestniczyły w warsztatach i doświadczyłeś „zwrotu z inwestycji”, czyli widzisz, że ISRIKUZ w Falenicy miał dla Ciebie sens, to daj znać komuś ze znajomych, który tego potrzebuje. Jeśli jest to osoba, której nie stać na wydanie dwóch tysięcy, to daj mi znać. W każdej grupie jest jedna lub kilka osób, których udział jest dofinansowany. Chętnie pomogę i podzielę się tym co mam. Pieniądze nie mogą być barierą w rozwoju.

Falenica9_2016s

Top