Walutomat

https://www.youtube.com/watch?v=kosb9h1HU5g

Dzisiaj przybliżam kolejne z narzędzi, które ułatwia mi skuteczne działanie. Tym razem jest to Walutomat do szybkiej wymiany walut, bez wychodzenia z domu.

BANK ZABIERZE MIĘDZY 3%-8% TWOJEJ WALUTY
Wyobraź sobie, że masz na koncie 1000 euro, a potrzebujesz złotówek. Idziesz do swojego banku i pytasz ile złotówek Ci wypłacą? 4124 złote. Dlaczego tak słaby kurs? I tak lepszy, niż wypłata złotówek z bankomatu, bo przy wypłacie z karty walutowej dostałbyś 3959 złotych.
W takim razie wypłacasz euro i jedziesz to kantoru. Tam dostajesz 4280 złotych, czyli 156 złotych więcej niż w banku, oraz aż 321 złotych więcej niż w bankomacie. (Kwoty są przykładowe, na podstawie danych jednego z popularnych banków.)

ZRÓB TO ONLINE W WALUTOMACIE
Jakiś czas temu, co miesiąc, wystawiałem faktury w euro, dostawałem przelew w euro i potem kursowałem między bankiem, a kantorem.
Aż pewnego dnia, przed czterema laty, odkryłem Walutomat. To portal, gdzie wymieniam pieniądze u innych internautów. Dzięki temu, już nie jeździłem do banku, nie woziłem w kieszeni waluty, ani nie bywałem w kantorach. Czyli było szybciej, taniej i bezpieczniej.

W CIĄGU GODZINY Z DOBRYM KURSEM
Nawiązując do powyższego przykładu wymiany 1000 euro na złotówki, w ciągu godziny na koncie miałbym 4282 złote (już po potrąceniu prowizji 0,2%). Czyli nawet więcej niż przy wymianie w kantorze, po cenach hurtowych.
Oczywiście działa to w drugą stronę, co jest szczególnie przydatne dla posiadaczy kredytów na przykład we frankach. Przelewasz na konto Walutomatu złotówki, a po wymianie oni wpłacają na Twoje konto walutowe franki. Cała operacja jest bez opłat bankowych, jeśli jesteś w jednym z banków, w których Walutomat ma swoje konta.

IM SZYBCIEJ TYM LEPIEJ
System obsługuje prywatna firma, spółka akcyjna, więc bezpieczniej się czuję, gdy moje pieniądze są na ich koncie tak krótko jak to niezbędne.
Tutaj niezłym wyjściem jest tzw. wymiana przelewem. W tej opcji Walutomat wymienia pieniądze automatycznie po wpłynięciu mojego przelewu i bezpośrednio po tym wysyła to co wymieniono na wskazane przeze mnie konto.

CZTERY LATA I WCIĄŻ DZIAŁA
Tak jak pisałem, korzystam z Walutomatu od czterech lat. W międzyczasie była zmiana spółki obsługującej system oraz modyfikacja interfejsu użytkownika. Póki co miałem z nimi tyko dobre doświadczenia.

SPREAD 3% CZY 9%?
Na koniec chwila wspomnień. Miałem przyjemność mieszkać w Szwajcarii. Jak sobie wyobrażacie, życie było tam drogie, ale wynagrodzenia wysokie, więc koniec końców żyje się tam przyzwoicie. W Szwajcarii nie słyszałem o Walutomacie, z kantorów też tam nie korzystałem. Gdy ktoś przelewał na moje konto euro lub dolary, to nie szukałem tańszego sposobu wymiany na lokalną walutę, bo mój bank miał dla mnie uczciwe warunki. Tzw. spread, czyli różnica pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna walut wynosiła ok. 3%. Zatem wymieniając euro na franki płaciłem ok. 1,5%. W Polsce moje wycieczki do kantorów i korzystanie z Walutomatu przypisuję pazerności banków. Bank, z którego korzystam, ma spread na euro na poziomie 6%, ale to i tak mało w porównaniu konkurencją, która miewa ponad 9%.

Zatem „potrzeba matką wynalazków”, bo skoro banki od lat zniechęcają nas do korzystania z ich usług walutowych, to pojawia się Walutomat, który pobiera 0,2% za wymianę.

Top