Odkładanie spraw na później, czyli prokrastynacja

Wideo

Oto zapis spotkania na żywo online, gdzie opowiedziałem o każdej z publikacji opisanych w poniższym felietonie oraz rozmawiałem na antenie z gościem, który podpowiedział ósmą publikację do naszego zestawu: LINK

Spis treści materiału wideo: 4:33 Neil A. Fiore: The Now Habit 15:12 Charlotte Lieberman: Why You Procrastinate (It Has Nothing to Do With Self-Control) 19:31 Jane B. Burka: Procrastination: Why You Do It, What to Do about It 27:14 Damon Zahariades: The Procrastination Cure 37:08 Jason W. Womack: Get Momentum 39:54 David Allen: Ready for Anything 44:04 Brian Tracy: Eat That Frog! 45:12 Bar Franek: Procrastination Sucks 48:48 Podsumowanie

Teraz już przechodzę do felietonu

Dzisiaj odpowiadam na prośbę, by porozmawiać o prokrastynacji.

Zebrałem dla Was wnioski z siedmiu publikacji poświęconych odkładaniu spraw na później, czyli prokrastynacji.

Korzystałem z anglojęzycznych źródeł. Ci z Was, którzy regularnie podejmują wyzwanie by czytać lub słuchać po angielsku, pewno chętnie sięgną po wersje oryginalne. Zaś osoby, które nie czytają po angielsku znajdą część tych publikacji po polsku, a w przypadku innych można się posiłkować np. automatycznym translatorem w przeglądarce internetowej.

Wśród prezentowanej siódemki mamy zarówno coś z ostatnich lat, jak ponadczasowe pozycje sprzed niemal dwudziestu lat.

Podstępne działanie naszego mózgu

W artykule z NY Timesa, Charlotte Lieberman odwołuje się do badań i autorytetów naukowych, by powiedzieć, że prokrastynacja to przede wszystkim podstępne działanie naszego mózgu, który szuka sposobów, by uniknąć trudnych emocji. Tylko, że koniec końców wpadamy w nawykową prokrastynację, która nie dość że rozwala produktywność, to jeszcze odbija się na zdrowiu. Konkluzją jest apel, by zagrać z mózgiem stawiając mu bariery wejścia w to co przyjemnie bezproduktywne, a uatrakcyjnić mu to co jest do zrobienia. Np. zablokować media społecznościowe jakimś bardzo długim hasłem, które trzeba ręcznie wpisać, a zarazem z ogromnego zadania wybrać tylko najbliższy następny krok.

Brak pewności siebie, poczucia wartości oraz lęk przed porażką

Psycholożki Jane Burka i Lenora Yuen  w swojej książce o prokrastynacji budują na podobnym podejściu co poprzednia autorka.  Podkreślają kombinację biologicznych, emocjonalnych i środowiskowych czynników. Brak pewności siebie, poczucia wartości oraz lęk przed porażką mają w tym swój udział. Większość osób z problemem prokrastynacji ma nierealistyczny obraz tego ile zajmie zadanie. Zatem projekty należy porozbijać na oddzielne kroki i ustalać cele dzienne. Częścią procesu ma też być dawania sobie nagród, gdy zrealizowało się każdy krok. Gdy nie daje się osiągnąć celu w terminie to koniecznie zmodyfikuj cel lub termin!

21 kroków prokrastynatora w rekonwalescencji

Kolejny autor, Damon Zahariades napisał książkę na bazie własnych doświadczeń, bo jak twierdzi był światowej klasy prokrastynatorem. Z jego obserwacji wynika, że prokrastynacja to nawyk, który trudno przełamać. Im dłużej to trwa, tym głębiej taki sposób działania jest zakorzeniony. Podaje 21 podpowiedzi radzenia sobie z prokrastynacją:

  • Najpierw zjedz żabę (tj. najpierw zrób najgorsze zadanie).
  • Popracuj pierwsze 10 minut.
  • Nagradzaj się.
  • Wypełnij kalendarz.
  • Priorytety zadań i projektów.
  • Skróć swoją dzienną listę to-do.
  • Stosuj prawo Parkinsona, tzn. ogranicz czas jaki sobie dajesz na zadanie.
  • Poproś innych, aby ustalili Twój deadline.
  • Wykorzystaj porę dnia, gdy masz szczyt energetyczny.
  • Deklaruj wobec kogoś.
  • Rób małe kroki.
  • Unikaj nudnej pracy (gdy to możliwe)
  • Wyłącz przeszkadzacze w otoczeniu.
  • Wyłącz cyfrowe rozpraszacze.
  • Stosuj bloki czasowe.
  • Eliminuj tak wiele niepotrzebnych zadań jak to możliwe.
  • Koncentruj się na jednym zadaniu w danej chwili.
  • Pozbądź się negatywnego gadania o sobie.
  • Ogranicz sobie wybór opcji to tej jednej.
  • Odkryj co u Ciebie powoduje prokrastynację.
  • Rób cotygodniowy przegląd osiągnięć.

Uzyskaj impet

Para autorów Jason i Jodi Womack w książce „Nabrać tempa” („Get Momentum”), skupia się na tytułowym tempie, a może bardziej rozpędzie, bo słowo „momentum” oznacza impet jaki uzyskuje poruszający się obiekt.  Piszą o pięciu stadiach rozpędu: motywacja (Twoje dlaczego), mentorzy (doświadczeni przewodnicy), kamienie milowe (rozbicie na podprojekty), monitorowanie (raportowanie postępów) oraz modyfikacje (zmiana tego co nie działa).

Oczyść głowę

Piątą pozycją pomocną w radzeniu sobie z prokrastynacją może być praca Davida Allena „Ready for Anything”, czyli „Gotów na wszystko” (polskie wydanie wydrukowano pod tytułem „Czas. 52 sposoby na to, by zaczął pracować dla Ciebie.”). Allena znamy z innej książki, jako twórcę metody GTD zarządzania zadaniami. Tym razem daje nam 52 podpowiedzi jak się ogarnąć. Warto zwrócić uwagę na kilka z nich. Przede wszystkim powtarza, by wszystko zapisywać zamiast polegać na swojej pamięci. Głowa ma być czysta i gotowa do niespodziewanych wyzwań, a nie zaśmiecana pamięciówką.  Ważna by w danym momencie być skoncentrowanym na jednym temacie, a nie łudzić się wielozadaniowością.

Do roboty!

Na liście mam też Briana Tracy i jego „Zjedz tę żabę!”. Ten autor prostolinijnie i bez owijania w bawełnę, napisał dwie dekady temu, że osiągnięcia biorą się z działania. Zatem masz się wziąć do roboty, by przejąć kontrolę nad swoim życiem.

Jedz żabę jak programista

Natomiast kilkanaście lat później, programista Bar Franek opublikował artykuł pt. „Prokrastynacja jest do bani – więc bierz się za zjedzenie żaby, by odkryć moc produktywności”.  Autor odnosi się do książki Briana Tracy i serwuje porady w bardziej współczesnym sosie. Opiera swoje przesłanie na stwierdzeniu, że masz spędzić swój najlepszy czas na realizowaniu najcenniejszych spraw, a wtedy zmienisz ścieżkę swego życia. By ułatwić czytelnikowi życie, podaje kroki:

  1. Wypisz wszystko co masz do zrobienia.
  2. Poorganizuj żaby od największej do najmniejszej.
  3. Wybierz 3 główne żaby.
  4. Stwórz system do codziennego użycia.

Film

I już. Na tym kończę przegląd siedmiu publikacji, które wpadły mi w ręce, gdy zastanawiałem się, jak pomóc jednej czy drugiej osobie, która prosiła mnie o wsparcie w temacie odwlekania działań do jutra, na pojutrze itd.

Jeszcze oczywiście podsumowanie w formie jednominutówki:

 

Lista lektur

Poniżej lista powyższych prac, w kolejności omówienia, a nie ich ważności:

1.

Charlotte Lieberman: Why You Procrastinate (It Has Nothing to Do With Self-Control)

https://www.nytimes.com/2019/03/25/smarter-living/why-you-procrastinate-it-has-nothing-to-do-with-self-control.html

 

2.

Jane B. Burka: Procrastination: Why You Do It, What to Do about It

https://www.goodreads.com/book/show/2711509-procrastination

 

3.

Damon Zahariades: The Procrastination Cure

https://www.goodreads.com/book/show/35180801-the-procrastination-cure

 

4.

Jason W. Womack: Get Momentum

https://www.goodreads.com/book/show/26599491-get-momentum

5.

David Allen: Ready for Anything

https://www.goodreads.com/book/show/2581.Ready_for_Anything

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/131075/czas-52-sposoby-na-to-by-zaczal-pracowac-dla-ciebie

 

 

Brian Tracy: Eat That Frog!

https://www.goodreads.com/book/show/95887.Eat_That_Frog_

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/2024/zjedz-te-zabe-21-metod-podnoszenia-wydajnosci-w-pracy-i-zwalczania-sklonnosci-do-zwlekania

 

Bar Franek: Procrastination Sucks

 

https://medium.com/free-code-camp/procrastination-sucks-so-heres-the-eat-that-frog-way-to-powerful-productivity-543b07ecf360

 

 

Top