Od czego zależy innowacyjność wg Grzegorza Turniaka?

https://www.youtube.com/watch?v=NH9ExYcs298

TEDX I ENERGIA
Podczas przygotowań do TEDxWarsaw ćwiczyliśmy networking. Jedno z zadań polegało na wymyśleniu i narysowaniu, na samoprzylepnej kartce, metafory swojej głównej kompetencji. Potem chodziliśmy po budynku z tymi obrazkami i zaczepialiśmy innych uczestników, by rozmawiać o tym, co było na naszych rysunkach. Na mojej graficznej wizytówce znalazło się gniazdko i wtyczka elektryczna. Moja sprawność, to łączenie ludzi i sprawianie, by płynęła między nimi energia.

POWRACAJĄCA FALA
Wielu ludzi zrobi interesy, dzięki temu, że podrzucam im kontakt do osoby, której w danej chwili potrzebują. Nośnikiem energii biznesowej jest pieniądz, więc dzięki łączeniu przedsiębiorców pojawiają się interesy i jest przepływ pieniądza.

Ludowa mądrość mówi, że jak coś dobrego dasz ludziom, to Bóg Ci odda z nawiązką. Jak by nie patrzyć na tą naiwną mędrkowatość, to fala uczynków najwyraźniej powraca.

W moim życiu powrotem fali było spotkanie Grzegorza Turniaka. Gdy spojrzę na ostatnie tygodnie i przeanalizuję, kto do mnie dzwonił lub pisał w interesach, to większość tych ludzi poznałem na spotkaniach organizowanych przez Grzegorza.

AKADEMIA REKOMENDACJI I BNI
Przykład sprzed paru dni: na facebookowym czacie odzywa się Janek, z pytaniem jaki rabat dostanie, gdy zamówi kilkanaście kompletów notatnika i książki ISRIKUZ? Dopinamy interesu i chwila refleksji: skąd ja znam tego serdecznego przedsiębiorcę? No tak! W kwietniu spotkaliśmy się na Akademii Rekomendacji Grzegorza Turniaka!

Parę dni temu zaczepia mnie, w warszawskim biurowcu, człowiek, którego znam z widzenia. Rozmawiamy o restrukturyzacjach, schodzimy na temat jego firmy i wstępnie umawiamy się na spotkanie o tym, jak mógłbym pomóc w przebudowie jego firmy. Skąd my się znamy? Ależ siedzieliśmy obok siebie na spotkaniu BNI, gdy przyszedłem tam jako gość.

Tego samego dnia jadłem lunch z moim klientem, z którym współpracuję długofalowo nad podwojeniem sprzedaży, w jego dwóch firmach. Nasze pierwsze spotkanie było… na Akademii Rekomendacji, podczas którego on zakupił moją książkę, od doradcy książki Doroty Citkowskiej. Na marginesie, z Dorotą wspólnie działam konferencyjnie. Wprawdzie znamy się sprzed lat, ale nowe otwarcie w naszej relacji nastąpiło na spotkaniu u Grzegorza.

KTO RANO WSTAJE…
Czyżbym był jedynym człowiekiem w Polsce, który tyle zawdzięcza Grzegorzowi? Wątpię. Skoro kilka tysięcy osób, od lat, uczestniczy w spotkaniach założonej przez Grzegorza organizacji BNI Polska, to muszą coś z tego wynosić. Mam w swoim kręgu ludzi, którzy tydzień w tydzień, wstają o świcie, by o 7:00 być na cotygodniowym śniadaniu BNI, gdzie kultywują networking. Formuła BNI jest mądrze wymyślona, bo oprócz stałych uczestników, którzy płacą składki członkowskie i są formalnie związani z organizacją, jest miejsce dla Ciebie i dla mnie jako gości. W kraju jest sporo grup BNI. Na stronie www.bnipolska.pl/znajdz-grupe/ możesz odszukać grupę bliską Twojemu adresowi, zadzwonić do jej koordynatora i pójść na spotkanie.

Warto tam wpaść, już dla samego zobaczenia, jak oni mają poukładane zasady networkingu i jak dokumentują interesy, które miały miejsce, dzięki rekomendacjom. Zjedzenie dobrego śniadania i poznanie przedsiębiorczych ludzi też jest wartością.

Ja jestem typem sowy i śniadania biznesowe to dla mnie zaburzenie cyklu dobowego. Natomiast jak tylko mogę, to jestem na comiesięcznych, wieczornych spotkaniach Akademii Rekomendacji (www.akademiarekomendacji.pl).

SETNY FRUGA
Lubię takie sytuacje, z których każdy wynosi korzyść. Gdy szukałem pomysłu na setny odcinek jednominutowego Frugi, to zadzwonił Grzegorz Turniak z pytaniem, czy ktoś z moich znajomych potrzebuje wparcia, jakiego może dać grupa BNI. Moim zdaniem każdy, kto czytuje mój newsletter, z nawiązką skorzysta z wybrania się na spotkanie grupy BNI. Zatem uciąłem rozmowę umawiając się, że przyjadę z kamerą i pokażę BNI wszystkim moim znajomym.

Jak pójdziesz na śniadanie networkingowe, to być może zapiszesz się do ich klubu, ale najpewniej wyjdziesz ze spotkania z głową pełną refleksji o tym, że budowanie relacji to nie loteria, ale solidny proces, który wymaga zaplanowania i zarządzania. To może być przełomowa refleksja.

EKOSYSTEM BIZNESOWY
Zdaniem Grzegorza, wąskim gardłem polskiej innowacyjności jest networking i współdziałanie. Jeśli w jego diagnozie jest ziarno prawdy, to tym wszystkim co Grzegorz robi, buduje w Polsce ekosystem innowacyjności.

Grzegorzu, jesteś w moich oczach głównym inwestorem w polski kapitał społeczny. Życzę nam wszystkim, by zwrot z tej inwestycji był ogromny!

Top