Check-list, czyli lista kontrolna

https://www.youtube.com/watch?v=_7vUyLfy4W8

„Jakich narzędzi używasz, by ogarniać codzienną wirówkę?” – w taki lub podobny sposób jestem proszony, by opowiadać o moim tajnym arsenale broni do walki o wyższy poziom skuteczności.

Moim zdaniem jest jedno ważne narzędzie, a po nim długo, długo nic. Tym narzędziem jest nasz charakter.

Jak się nim zajmować? Charakter jest kształtowany przez nawyki, czyli to w jaki sposób wykonuję powtarzalne czynności.

Zatem np. jeśli chcę być osobą, która zawsze zrobi to, co obieca, to pracuję nad nawykiem jednego dnia do namysłu, przed podjęciem każdej istotnej decyzji. Dzięki takiemu nawykowi ograniczam impulsywne decyzje, z których wycofałbym się po przemyśleniu, tracąc wiarygodność. Dążę do tego by składać tylko przemyślane deklaracje.
Jeśli chcę być osobą, która pamięta o ważnych sprawach, to kształtuję u siebie nawyk zapisywania tego co mam zrobić. Tutak doskonałym wsparciem są checklisty.

Lecz to nie checklisty, software’y, planery i licencje decydują o naszej skuteczności osobistej. Skuteczność zależy od nawykowego stosowania dobrych technik, bo dobre nawyki tworzą dobry charakter.

Zatem jeśli czujesz się w życiu jak w wirówce, która się coraz szybciej kręci, to ratunek nie przyjdzie z zewnątrz, ani z mojej jednominotówki, ani z warsztatów, ani z dobrej książki.

Klucz do rozwiązania jest w środku, w każdym z nas. Jeśli od razu zaczniesz pracować nad choćby jednym nawykiem, który wyprowadzi Cię na prostą, to za parę miesięcy poczujesz pierwsze objawy „ogarniania wirówki”.

TRANSKRYPCJA 1-MINUTOWEGO FRUGI #089

Checklista to potężne narzędzie, bo ludzka pamięć jest zawodnym instrumentem.
Czy zdarzyło Ci się zawracać z drogi na lotnisko, bo zapomniałeś paszportu? Albo zostawić w domu prezenty jadąc na imprezę?
Ja zaliczyłem takie doświadczenia.

Skoro zapominamy, to jak to się dzieje, że w kabinie odrzutowca jest masa przełączników, a piloci najwyraźniej o nich pamiętają, skoro katastrofy to rzadkość?
Odpowiedź brzmi: checklisty.

Masz listę kontrolną, która Cię pilnuje, byś zrobił wszystko co potrzeba.
Nim wystartujesz, to odhaczasz punkt po punkcie.

Teraz też mam swoje checklisty.
Np. przed wyjazdem w delegację sprawdzam czym mam:
laptop z zasilaczem, aparat z ładowarką, dyktafon, parasol, kosmetyczkę, bieliznę, skarpety i koszule.
Mam w notesie checklisty dla powtarzalnych tematów.
Robię listy także dla sporadycznych, skomplikowanych akcji. Np. na rodzinny wyjazd wakacyjny albo zakupy w hurtowni.

W zarządzaniu checkisty przydają się, gdy delegujesz. Np. prosząc współpracownika, by załatwiał za mnie tygodniowe raportowanie, zrobiłem listę:
1. przypomnienia, 2. odnotować kto dostarczył, 3. ostatnie ostrzeżenia, 4. odnotować kto dostarczył, 5. diagram, 6. opisać diagram, 7. dostarczyć raport

Niech checklisty będą Twoim nawykiem, a dzięki temu spokojniej i skuteczniej zrealizujesz swoje cele.

Top