Potrzebujesz ludzi innych niż Ty sam

http://www.youtube.com/watch?v=2HrUOlkvME4

Dzisiejsza jednominutówka niesie przesłanie: potrzebujesz wokół siebie ludzi innych niż Ty sam. Inspiracja do nagrania tego odcinka przyszła na ubiegłotygodniowym seminarium Roberta Rohma.

Rohm mówił pół żartem, pół serio, że jeśli jesteś liderem, który jest zafiksowany ma celach biznesowych, to potrzebujesz w swoim otoczeniu człowieka mniej aktywnego, któremu leży na sercu dobro innych ludzi, bo on może się okazać Twoim jedynym przyjacielem.

Podobnie, jeśli jesteś inspiratorem zorientowanym na ludzi, to dużo skorzystasz na współpracy z osobą ostrożną, która poprawi jakość Twoich dzieł.

Powyższe słowa były wplecione w szerszy kontekst. Konferencja była poświęcona systemowi DISC. To koncepcja, która ma już ze sto lat i dzieli ludzi na cztery grupy, których angielskie nazwy rozpoczynają się od czterech liter tego skrótu DISC :

zorientowany na ZADANIA zorientowany na LUDZI
AKTYWNY (lub ekstrawertyk) Dominant (dominujący) Inspiring (inspirujący)
PASYWNY (lub introwertyk) Cautious (ostrożny) Supportive (wspierający)

Rzecz jasna sprowadzenie wszystkich ludzi do czterech kategorii to spore uproszczenie. Lecz jaśniejszą stroną medalu jest to, że proste podziały łatwo zapadają w pamięć i zyskują większą popularność niż pełniejsze, ale zawiłe klasyfikacje.
Bez wdawania się w szczegóły, które znajdziecie w literaturze lub w internecie, powtórzę tezę Roberta Rohma, że szczególnie wiele wynosimy ze współpracy z osobami o przeciwstawnych typach czyli pary o sporym potencjale to: dominujący i wspierający, oraz inspirujący i ostrożny.

Warto dodać, że współpraca wymaga sporo cierpliwości z obydwu stron, bo po drugiej stronie mamy osobę o innym sposobie mówienia i zachowania.

TRANSKRYPCJA 1-MINUTOWEGO FRUGI #088

Potrzebujesz innych ludzi. To znaczy innych niż Ty sam. Bo jest w Tobie coś doskonałego, ale masz też spore braki. Ludzie, którymi się otaczasz kompensują te braki.
Na przykład ja lubię zmiany i wszystko wydaje mi się możliwe. Więc zwykle do projektów restrukturyzacyjnych zapraszam konsultantów, którzy z większym dystansem i krytycznie patrzą na sytuację. Dzięki temu ostrożnie wyciągamy wnioski, ale z werwą wprowadzamy zmiany.
Znam też skromnego przedsiębiorcę, niezwykle wrażliwego na potrzeby klientów. Ta osoba weszła na większe rynki dopiero, gdy połączyła siły z biznesmenem, który był tak skupiony na swoich celach, że po drodze zrażał do siebie ludzi. Teraz ich biznes stoi na dwóch nogach: relacyjność połączyli z zadaniowością.
Rozejrzyj się po swoich współpracownikach. Czy jest przy Tobie ktoś, kto ma to czego Ci brakuje?

Jeśli nie to szybko znajdź kogoś takiego. Pewno czasem Cię wkurzy jego styl bycia i sposób mówienia. Jak się ze sobą oswoicie i przypilnujecie granic w tej relacji to będziecie najsilniejszym zespołem pod słońcem, a to co się zadzieje nazywa się synergia.

KLUB CZYTELNICZY

W dzisiejszym odcinkiem związany jest jeszcze jeden temat. Podczas wspomnianego powyżej seminarium grupa moich znajomych ogłosiła start nowego przedsięwzięcia, które serdecznie rekomenduję. Jest to coś niezwykłego dla miłośników książek o skuteczności osobistej.

Zatem funduję im w tym miejscu bezpłatną reklamę. Jeśli dasz się na nią złapać to, przez 6 miesięcy, wpływ na to co czytasz będzie mieć Doradca książki Dorota Citkowska. Wiem kogo polecam 🙂

Oczywiście jak to w moim życiu bywa, temat wiąże się z historią, więc od niej zacznę. Dorotę poznałem w 2012 na organizowanej przeze mnie konferencji. Słyszałem, że to jedyna osoba w Polsce, która zna wszystkie książki o tym, jak działać skutecznie i żyć pogodnie. Potem, parę razy, nasze ścieżki się przecięły, ale dopiero na seminarium Rohma, spędziwszy cały dzień z Dorotą, na jej książkowym stoisku, zrozumiałem, o co chodzi. Przychodziły jedna po drugiej osoby, które szeptem mówiły Dorocie o swoich problemach, a ona sugerowała jedną z książek ze stolika, albo dyskretnie wyjmowała coś „spod lady” i wsadzała od razu do siatki. To ludzie, którzy od lat korzystają z jej rekomendacji.

Na stoliku leżała plejada dobrej literatury, od Petera Druckera przez Johna Maxwella, po Sir Kena Robinsona.

Dorota i jej dwóch niezwykłych kolegów, wpadli na pomysł, by stworzyć pakiet wartościowych książek, które przez 6 miesięcy, w paczkach po 3 sztuki, będą wysyłać zainteresowanym osobom. Ale kto ma czas czytać trzy książki w miesiącu?! Oni to świetnie wykombinowali, bo w pakiecie jest zawsze jedna książka papierowa, a dwie w wydaniu dźwiękowym, do słuchania np. w samochodzie. Wiem z doświadczenia, że na taki sposób czytania można spokojnie znaleźć czas.

Znając Dorotę, jestem spokojny co do tego, co znajdzie się w comiesięcznych zestawach.

Pozostałe osoby „stojące za tym biznesem”? Jednym jest Tomasz Kućma, którego sporo z nas zna jako tłumacza z konferencji Lesa Browna i Nicka Vujicica. Tłumaczenia to tylko jedna z jego aktywności, Tomasz prowadzi firmę polskich wydań audiobooków czołówki światowych autorów rozwoju osobistego, zaś trzecim partnerem jest Dariusz Sikorskii, człowiek dynamit, który organizuje seminaria dające impuls do rozwoju. To on zaprosił Roberta Rohma do Polski.

Trzymam kciuki za powodzenie tej inicjatywy i z serdecznie Ci polecam, by przewietrzyć swój „pokój intelektualny”. (Zapisując się przez formularz na: www.abns.com.pl dopisz w polu faktury „(od Frugi)”, a dostaniesz specjalny upominek.)

Top