Uważność (Mindfulness) i medytacja jako kompetencje życiowe i biznesowe

http://www.youtube.com/watch?v=Ixr6S2Twz6s

Coraz większy natłok zadań i informacji sprawia, że uważność lub mindfulness to coraz istotniejszy temat.

Umiejętność skupienia, obecności tu i teraz to ważna kompetencja. Coraz powszechniej mówi się o tym w kontekście biznesowym oraz edukacyjnym.

Cztery tygodnie temu w anglojęzycznym Forbsie ukazał się artykuł pt. Uważność to przydatna kompetencja biznesowa, jak pokazują najnowsze badania (Mindfulness Is A Useful Business Skill, New Research Suggests http://goo.gl/RLneDX)

Jakiś czas temu uczestniczyłem w konferencji, gdzie Laurence Freeman – propagator medytacji chrześcijańskiej – stwierdził, że umiejętność medytowania powinna być wyniesiona ze szkoły, tak jak umiejętność pracy z komputerem.

Zestawienie tematu mindfulness z informatyką ma spory sens. Rozwój technik komunikacyjnych zanurzył nas w świat natychmiastowej wymiany informacji. Załatwiamy sprawy w błyskawicznym tempie. Jesteśmy zasypywani wiadomościami i dokumentami, które u wielu osób powodują ciągłe rozproszenie uwagi i trudności w skupieniu się na pracy.

Zatem odpowiedzią na lawinę informacyjną jest rozwój kompetencji uważnego skupienia się na tym co robię w danym momencie.

Medytacja jest główną techniką skutecznie wzmacniającą uważność. Jest obecna w rozmaitych nurtach. W obecnym stuleciu koncepcja mindfulness zagościła w psychologii co ugruntowało popularność medytacji wśród psychologów. Medytacja jest na tym gruncie traktowana niezależnie od religii. Oczywiście inspiracja przyszła z praktyk rozwoju duchowości, szczególnie z buddyzmu.

W świecie zachodnim na nowo odkrywa się modlitwę kontemplacyjną jako chrześcijańską drogę ku obecności tu i teraz. Przypomina się też kontemplacyjną tradycję tzw. Ojców Pustyni z pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Polecam przystępnie i zwięźle pokazane podstawy medytacji na stronie WCCM (organizacji wspomnianego powyżej Laurence’a Freemana): http://www.wccm.pl/index.php?id=400
Jak zobaczycie pod linkiem, propagują oni przekonanie, że medytacja to prosta i dostępna dla każdego technika. Wystarczy zadbać o wyprostowanie kręgosłupa i skupienie.

Moją intencją jest zwrócić Waszą uwagę na temat mindfulness. Pogłębienie tematu pozostawiam każdemu z Was zależnie od osobistych preferencji i światopoglądu.

Top