Storytelling w zarządzaniu projektem

W książce „Ludzka rzecz sprzedawać…” Dan Pink uświadomił mi, że storytelling to najlepszy sposób komunikacji. Pink wskazał na Pixar proponując ich schemat opowiadania:

Dawno dawno temu ……
Każdego dnia ……
Pewnego dnia ……
Z tego powodu ……
Z tego powodu ……
Aż w końcu ……

Byłem jednym z pierwszych polskich czytelników jego najnowszej książki „To Sell Is Human: The Surprising Truth About Moving Others” („Ludzka rzecz sprzedawać: zaskakująca prawda o poruszaniu innych.” https://www.goodreads.com/book/show/17563377-to-sell-is-human ). Dan Pink to jeden z moich ulubionych autorów. Jak tylko dociera do mnie wiadomość, że Dan coś wydał – niezwłocznie ściągam to na Kindle lub na Audible Player. Z każdej z jego prac wynoszę nowe inspiracje do pracy.

Jest coś takiego w pisaniu Pinka co trafia prosto w moje serce i umysł oraz sprawia, że biorę się do roboty. Także tym razem przekułem pomysł w czyn i podczas szkoleń dla zespołów projektowych mówię o opowieściach, o Pixar i zachęcam do „business storytelling”.

Podobnie w ubiegłym tygodniu, gdy dla firmy Kalkstein szkoliłem kilkadziesiąt osób z Reckitt Benckiser. Pracowaliśmy nad wdrażaniem innowacji oraz nad komunikacją w zespole projektowym. Gdy kończąc zajęcia prosiłem o podzielenie się tym co uczestnicy zabierają ze sobą do pracy to powtarzało się „storytelling”.

W tamten piątkowy wieczór wracając do domu wymyślałem scenariusz następnego odcinka 1-minutowego vloga. Temat przewodni „komunikacja w zarządzaniu” był ustalony z dużym wyprzedzeniem. Natomiast w drodze ze szkolenia z absolutną pewnością wiedziałem, że będzie o storytellingu.

Temat niby znany mi od lat. Po raz pierwszy o storytellingu usłyszałem wiosną 2010 na TEDxWarsaw, gdy Michał Malinowskipodzielił się z nami darem opowiadania: http://youtu.be/dYHfVO6hhJw

Byłem pod wrażeniem. To było piękne i tak odległe ode mnie, od mojego sposobu funkcjonowania, że przez myśl mi nie przeszło, że storytelling jest też dla stąpających po ziemi ludzi biznesu.

Trzy lata później, podczas krótkiego, acz barwnego epizodu pracy w poznańskiej School of Form poznałem dr Monikę Górską (zobacz jej opowieść na TEDxPoznań: http://www.youtube.com/watch?v=A08Z9GxR2m4 ). Było to mniej więcej w czasie, gdy przeczytałem „Ludzką rzecz sprzedawać…”. Monika była żywym dowodem, że storytelling jest dla każdego. Jej warsztaty przyciągają masy ludzi biznesu, którzy odkrywają w sobie talent opowiadacza. Także z ust Moniki słyszałem, że „storytelling to najlepszy sposób komunikacji”.

Zacząłem od Pixar to na nich też zakończę. Polecam Ci wystąpienie na TED (polskie napisy), gdzie Andrew Stanton z Pixar, który dzieli się swoją wiedzą o opowiadaniu historii: http://www.ted.com/talks/lang/pl/andrew_stanton_the_clues_to_a_great_story.html

Top