3 książki na wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=fp1jskRIt0g

Kwadrans uważności: www.ceneo.pl/38427316
Mały Książę: www.ceneo.pl/179587
Śpiew ptaka: www.ceneo.pl/438206

Na lato polecam trzy książki, każda inna, ale łączy je wspólny mianownik. Pomagają przystanąć i być obecnym tu i teraz.

KWADRANS UWAŻNOŚCI
Pierwsza pozycja to „Kwadrans uważności”. Jest to zbiór kilkudziesięciu ćwiczeń. Każde ćwiczenie trwa 15 minut i – tak jak w tytule książki – ma być kwadransem, który wzmocni „mięsień uważności”.
Wakacje to dobry czas i pretekst, by inaczej ustawić swój dzień. Zachęcam do rozpoczęcia dnia od ćwiczenia uważności. Po przebudzeniu, nim jeszcze wpadniesz w wir pracy lub aktywnego wypoczynku, możesz mocniej niż zwykle zdać sobie sprawę, gdzie jesteś i co Cię otacza.
Rozpoczęcie dnia od ćwiczenia uważności dobrze „kalibruje zmysły”, by stawić czoła temu co Cię czeka w kolejnych godzinach dnia.
Autor samouczka, Wojciech Werhun, zadbał o różnorodność i atrakcyjność ćwiczeń. Raz Cię zaprosi do wsłuchiwania się przez 15-minut w dźwięki natury, innym razem w odczuwanie smaku napoju lub obserwowanie ludzi. Jeśli rozpoczynanie dnia od ciszy wniesiesz w swoją rutynę, także po wakacjach, to jest nadzieja, że uratujesz swoją przestrzeń wolności w pędzącej i hałaśliwej codzienności.

MAŁY KSIĄŻĘ
Druga rekomendowana książka to „Mały Książę”.
Zachęcam Cię do sięgnięcia po nią, bez względu na to czy kiedykolwiek ją czytałeś.
To jedna z tych publikacji, które inaczej odczytujemy, zależnie od naszego doświadczenia życiowego.
Czytając „Małego Księcia” wiele lat temu, widziałem w bajce opowieść o przygodach małego chłopca. Pamiętam, że przerysowane postacie króla, bankiera, czy próżniaka brzmiały przede wszystkim zabawnie.
Potem spotkałem na swojej drodze życiowej licznych królów, bankierów i próżniaków. Teraz czytając o nich w „Małym Księciu” jestem pod wrażeniem adekwatności tego co napisał Antoine de Saint-Exupéry.
Podobnie z tematem róży, boababów, oswajania liska i innych mądrości zawartych w tej książeczce, które inaczej odnoszę do siebie teraz, niż przed laty.
„Małym Księciem” warto się delektować. Zatrzymywać się po przeczytaniu fragmentu. Myślę, że także dla Ciebie ta książka będzie inspirującym wyzwalaczem wewnętrznego dialogu.

ŚPIEW PTAKA
Zaś trzecią publikacją, którą Ci polecam jest „Śpiew ptaka”. Ta książka jest inna niż powyższe. Ani nie jest to zeszyt ćwiczeń, ani nie jest to spójne opowiadanie. Anthony de Mello zebrał kilkadziesiąt krótkich, nie związanych ze sobą, przypowieści i anegdot. Pochodzą z różnych kręgów kulturowych. Każda z nich kryje ziarno mądrości, niekiedy zaskakuje swoją puentą, lub łamie rutynowy schemat patrzenia na rzeczywistość.
Nieżyjący już de Mello, był psychoterapeutą, a zarazem hinduskim jezuitą. Jego widzenie świata i duchowość były odległe od naszego kręgu kulturowego. Pamiętam, że w moich latach studenckich, książki de Mello było popularne w kręgach kościelnych, sprzedawano jest w księgarenkach parafialnych. Potem jego twórczością zainteresowała się watykańska kongregacja, dopatrzyli się nieprawomyślności w kreatywnej twórczości de Mello, no i skończyło się „pięć minut” jego polskiej sławy. „Śpiew ptaka” serdecznie polecam i myślę, że nikomu myślącemu ta książka krzywdy nie wyrządzi, a wręcz przeciwnie: będzie pokarmem do owocnego rozwoju osobistego.

Top