Gantt Project: dobre, proste i darmowe narzędzie do harmonogramów

https://www.youtube.com/watch?v=LF6t1J5wEaE

link do pobrania narzędzia: http://www.ganttproject.biz/

link do pobrania przykładowego pliku do Gantt Project:  www.fruga.net/gan/demo.zip  (po pobraniu, rozpakuj plik zip do demo.gan)

Rekomenduję narzędzie, które od paru lat usprawnia mi pracę. Gantt Project ma wszystko, czego potrzebuję do harmonogramów. Przypuszczam, że będzie przydatny także dla Ciebie.

Warto go stosować, gdy projekt jest już na tyle duży, że spisanie zadań w krótkim mailu, lub na małej kartce, nie wystarcza, by zapanować nad sytuacją.

Zdroworozsądkowa zasada podpowiada, iż jak coś zajmie co najmniej jedną piątą mojego czasu przez kilka miesięcy, to zwykle jest to przedsięwzięcie do Gantt Project, bo wtedy czas poświęcony na wpisywanie zadań do software’u będzie miał sens.

MICROSOFT PROJECT
Gantt Project jest stosunkowo popularny, u znanych mi osób zarządzających projektami, ale jednak pierwszą myślą osoby, która potrzebuje narzędzia do zarządzania projektem bywa Microsoft Project.

Faktycznie, jeśli znasz i posiadasz software Microsoftu, to pewno nie sięgniesz po Gantt Project, bo w swoim narzędziu masz swoisty „wzorzec metra” oprogramowania do projektów.
Jednak jeśli MS Project znasz tylko z nazwy, a Twój projekt to raptem kilkadziesiąt zadań, to odradzam Microsoft Project.

KILKA TYSIĘCY LINIJEK
Koordynowałem sporo projektów i podprojektów, ale przez te wszystkie lata tylko raz zdarzyło mi się być zmuszonym do skorzystania z Microsoft Project. Było to w Wielkiej Brytanii, gdzie mój zespół był częścią dużego przedsięwzięcia. Łączna lista zadań to było wtedy kilka tysięcy linijek. W takiej skali pracy warto sięgnąć po profesjonalne narzędzie.

EXCEL
Na drugim biegunie, przy małych projektach, jest rysowanie harmonogramu w kratkach arkusza kalkulacyjnego. Excel świetnie się spisuje jako narzędzie do projektów, między innymi dlatego, że plik wysłany do innych osób jest łatwy do edycji. Niemal każdy ma na swoim komputerze program do plików xlsx, czy to z Microsoft, czy darmowy LibreOffice. Co nie jest takie trywialne w przypadku plików Microsoft Project.

Gantt Project wydaje się zapełniać obszar w połowie drogi między rysowaniem harmonogramu w arkuszu, a kupowaniem Microsoft Project.

GANTT PROJECT
Główne zalety Gantt Project to:
łatwa obsługa (bo opanowanie skrótu klawiaturowego Ctrl+T do tworzenia nowych zadań, w zasadzie wystarczy, aby z powodzeniem rozpocząć pracę z tym narzędziem);
możliwość łączenie zadań w grupy, oznaczanie kamieni milowych i oznaczanie współzależności zadań;
dość ładny format eksportu do PDF, co sprawia, że harmonogram z Gantt Project, nadaje się do wysłania do współpracowników lub klientów;
funkcja importowania zadań z pliku tekstowego oraz kopiowanie i wklejanie grup zadań w ranach Gantt Project, co ułatwia tworzenie większych harmonogramów z podobnymi do siebie blokami zadań;
wersje programu i plików do użycia zarówno pod Windows, Linux i Mac OSX, co dla mnie, jako użytkownika Ubuntu, jest ważne;
licencja GPL umożliwiająca wykorzystanie w biznesie.

Jest jeszcze fundamentalne pytanie, po co stosować harmonogram? Jest on potrzebny, gdy potrzebujemy uzgodnić różne czynności i operacje w czasie. Im więcej czynności i osób jest zaangażowanych w przedsięwzięcie tym bardziej przydaje się rozpisanie projektu w formie graficznej. Wizualizacja ułatwia szersze spojrzenie na sytuację.

Top