Ludzie i organizacje bez lęku


PDF: Org_bez_lęku_Bernard_Fruga.PDF

MP3: Org_bez_lęku_Bernard_Fruga.MP3


LĘK WĄSKIM GARDŁEM ROZWOJU

Lęk bywa wykorzystywany jako narzędzie motywacji prowadząc do sytuacji, gdy aktywność pracownika jest skupiona na unikaniu zagrożenia. Wtedy lęk przed porażką staje się wiodącym motywem działań.  Uwolnienie kultury organizacyjnej od lęku przed porażką wydaje się być drogą przekucia biznesowej stagnacji w innowacyjność i rozwój. Lęk przed porażką i nadzieja na sukces są dwoma motywacjami, które umiejętnie odczytane prowadzą do skutecznego działania.
Załączony powyżej artykuł ma na celu wskazanie znaczenia budowania organizacji pozbawionych lęku i opartych o nadzieję na osiąganie wizjonerskich celów, jako coraz wyraźniejszego wymagania rynku XXI wieku. Znajomość konsekwencji indukowania lęku i sposobów ich przezwyciężanie pozwolą przedsiębiorcom, kierownikom i pracownikom wypracować skuteczne metody zarządzania, adekwatne dla pracowników wiedzy. Może to być szczególnie pomocne w sytuacji stawiania czoła wyzwaniom związanym z motywowaniem i utrzymaniem w pracy przedstawicieli pokolenia Y.

DAWNO TEMU W AMERYCE

4 marca 1933 roku Franklin Delano Roosevelt obejmował stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Kraj już czwarty rok tkwił w wielkiej depresji, bezrobocie osiągnęło 25%. W takim kontekście Roosevelt wygłosił mowę inauguracyjną, gdzie wypowiedział znamienite słowa: „Pozwólcie, że wyrażę swoje głębokie przekonanie, że jedynym czego powinniśmy się lękać jest sam lęk – to ta bezimienna, nieracjonalna i nieuzasadniona obawa, która paraliżuje wysiłki potrzebne, by przeobrazić stagnację w rozwój.”
Lęk znalazł się na celowniku lidera, który potrzebował pobudzić naród do otrząśnięcia się z kryzysu. Lęk w rozumieniu Roosevelta paraliżował działania dające nadzieję na rozwój.
Czy osiemdziesiąt lat później i siedem tysięcy kilometrów na wschód od Kapitolu lęk także stoi na drodze naszego rozwoju?

PDF I AUDIOBOOK

„Nie lękajcie się!” to główne przesłanie mojego 25-minutowego biznesowego audiobooka, który bezpłatnie udostępniam. Możecie pobrać pdf lub pobrać mp3 na swoje urządzenie, lub zgrać na płytę i posłuchać w samochodzie.

CZAS ZERWAĆ KAJDANY LĘKU

Myślę, że zalęknienie to jedna z ostatnich barier jakie stoją na naszej polskiej drodze do bycia najbardziej wpływowym narodem na globie. Mówię zupełnie poważnie. Jesteśmy pomysłowi, pracowici i mobilni. To ważne atrybuty liderów XXI wieku. Zatem skąd u nas przekonanie, że „przecież muszę mniej zarabiać niż Niemiec, bo jestem Polakiem” czy sytuacje, gdy „koleżanki z Belgii żywo dyskutowały, a ja siedziałam cicho i się nie odzywałam, mimo, że wiedziałam więcej od nich”; oraz „u nas w firmie to lepiej się nie odzywać i robić co ci każą”?
Uważam, że to druga strona medalu opowieści typu „oczywiście, że moi ludzie zrobią co im powiem, bo przy mnie nawet przez myśl im nie przejdzie zaprotestować” oraz „jak się Ciebie nie będą bać to ani ich niczego nie nauczysz, ani nic nie osiągniecie”.
Czas zmienić paradygmat i wejść na ścieżkę odwagi oraz zachęcania innych do odwagi. Warto odważnie zarządzać poprzez nawigowanie zarówno nadzieją na sukces, jak i lękiem przed porażką.
Bowiem potrzeba odważnie przyjąć porażki, które są elementem każdego sukcesu. Lęk przed porażką wydaje się być jednym z czołowych lęków komplikujących biznes.

Audiobook „Biznes bez lęku”; autor: Bernard Fruga; czyta: Bernard Fruga; długość: 25 minut; data nagrania: 10 stycznia 2013

Top