Strona główna

Kolej i autobusy.

ABONAMENTY, ZNIŻKI
POCIĄGI
AUTOBUSY

Komunikacja publiczna jest jednym z poważnych atutów Szwajcarii.

Pociągi i autobusy są schludne, punktualne i docierają wszędzie. Posiadanie prywatnego samochodu jest wygodne, lecz bynajmniej nie konieczne.
Komunikacja publiczna jest jednak dość droga.

ABONAMENTY, ZNIŻKI
Jeśli podczas swojego pobytu będziecie podróżować pociągani i autobusami to warto rozważyć specjalne bilety abonamentowe lub zniżkowe.
Najtaniej można rozwiązać problem podróżujących dzieci. Maluchy do 6 roku życia jeżdżą za darmo z mocy ustawy. Natomiast dla dziecka między 6, a 16 rokiem życia kupujemy na dworcu "Junior Card" za 20 franków. Podróżując z rodzicami dziecko jeździ z tą kartą za darmo przez 12 miesięcy. Bez "Junior Card" płacimy za dziecko 1/2 ceny biletu.

Dla dorosłych jest kilka rozwiązań. Optymalne zależy od liczby przejazdów jakie planujecie podczas pobytu w Szwajcarii.

Dokonajmy symulacji. Przybywacie do Szwajcarii na tydzień i zamierzacie odbyć następujące wycieczki: Zurych-Lucerna (19,80 franków) -Genewa (+69) -Berno (+47) -Solura (+19,80) -Bazylea (+23) -Zurych (+30). Kupując normalny bilet kolejowy zapłacicie: 208 franków i 60 rapenów.
Jeśli kupicie bilet uprawniający do bezpłatnych przejazdów ("Swiss Pass") to wydacie 340 franków i w tym konkretnym scenariuszu nie wygląda to opłacalnie. Zaś jeśli kupicie zniżkę za 99 franków to zapłacicie za bilety pół ceny, czyli suma sumarum zaoszczędzicie tylko kilka franków. Zatem przy tak krótkim pobycie abonamenty nie wydają się opłacalne. Oczywiście przy nieco dłuższym pobycie i bardziej intensywnym programie, zniżki i abonamenty są zdecydowanie opłacalnym rozwiązaniem.

Jednak w każdej sytuacji polecam próbę zakupienia przez internet jednorazowych tanich biletów na określone trasy:
- http://www.rail.ch - na oficjalnych stronach kolei szwajcarskich można okazyjnie kupić bilety na wybrane pociągi do niektórych miejscowości (np. 12 franków za bilet z Bazylei do Lucerny, gdy normalnie kosztuje on aż 29 franków); bilet trzeba opłacić przez internet i samodzielnie wydrukować na drukarce laserowej lub atramentowej.

POCIĄGI
Poza powyższymi kalkulacjami biletowymi warto poświęcić kilka słów komentarza systemowi kolejowemu. Czyli jak korzystać z tych najlepszych na świecie kolei i nie pogubić się w ich gąszczu.
Na swoim serwerze koleje szwajcarskie umieściły mapę szlaków komunikacyjnych. Jest to sieć obejmująca 20 tysięcy kilometrów połączeń kolejowych, autobusowych i wodnych (statki i promy). Bo kolej koordynuje swoje rozkłady jazdy z autobusami i statkami.
Dojechać można wszędzie. Podróż z rowerem czy nartami jest tu normą i kolej jest do tego znakomicie przygotowana.

Pierwszy kontakt z kolejami szwajcarskimi wymaga pewnego wprowadzenia. Potem już poczujecie że jest to banalnie proste. Po przybyciu na dworzec głównym wyzwaniem jest bilet: jaki i gdzie go kupić? Najprościej w okienku kasowym. Możecie wtedy poprosić sprzedawcę o szczegółowe informacje na temat przejazdu. Płacić można gotówką jak i kartami kredytowymi. Jeśli nie potrzebujecie dodatkowych wyjaśnień i chcecie uniknąć czekania w kolejce do okienka to polecam automaty biletowe. Na większych stacjach są nowoczesne terminale biletowe. Dotykając palcem ekranu wybieracie język (także angielski) i ustalacie jaki bilet potrzebujecie. Większość tych urządzeń działa wyłącznie na karty kredytowe, niektóre akceptują gotówkę. Na mniejszych stacyjkach są starsze automaty biletowe. Na wielkiej tablicy wybieracie nazwę docelowej stacji i wrzucacie do maszyny pieniądze.

Stając przed okienkiem lub przy maszynie chcecie wiedzieć jaki bilet kupić? Tutaj czeka Was miła niespodzianka. System biletowy jest o niebo czytelniejszy niż ten jakim katuje nas PKP. Kupujecie po prostu bilet. Nie ma znaczenia czy pociąg jest lokalny, Intercity czy międzynarodowy. Kupujecie bilet 2-giej klasy (lub pierwszej jeśli naprawdę chcecie zapłacić więcej) i wsiadacie do pociągu. W niektórych pociągach (zwykle w InterCity) jest możliwe dokonanie rezerwacji miejsc. Wtedy dokupujemy "miejscówkę" z numerem wagonu i miejsca. Z tym, że w odróżnieniu od polskich InterCity, "miejscówka" nie jest obowiązkowa. Praktyczni Szwajcarzy poradzili sobie z problemem rezerwacji miejsc drukując informację między jakimi stacjami siedzenie jest zarezerwowane. Kupowanie "miejscówek" jest przydatne w popularnych, zatłoczonych pociągach. Zwykle kasjer doradzi nam czy interesujący nas pociąg może być zatłoczony.

Jeśli jednak znajdziecie się w pociągu bez biletu to możecie liczyć na konduktora (nie dotyczy to pociągów lokalnych). Za dodatkową opłatą 5 franków wystawi Wam bilet, a należność przyjmie dowolnej walucie wymienialnej (póki co nie przyjmują jeszcze złotówek). Ponoć czasem życzliwy konduktor nie dolicza pięciofrankowej marży.

Szczegółowe informacje i rozkłady jazdy pociągów znajdziecie pod wspomnianym już wcześniej adresem: http://www.rail.ch. Ze strony w wersji angielskiej możecie przejść łatwo do pozostałych trzech stref językowych.

AUTOBUSY
Są dwa systemy komunikacyjne: autobusy miejskie (zwykle niebieskie) i regionalne (żółte).
Miasta mają swoje lokalne firmy autobusowe. System wygląda podobnie we wszystkich większych miastach. Bilet należy kupić na przystanku, przed wejściem do autobusu (trolejbusu lub tramwaju). Na przystankach stoją automaty biletowe. Wybieramy rodzaj biletu, wrzucamy monety i otrzymujemy bilet ważny na określony czas (zwykle 60 minut).
Małe miasteczka i wioski korzystają z autobusów pocztowych. Są to żółte autobusy, których jeździ po Szwajcarii prawie dwa tysiące. Ich właścicielem jest szwajcarska poczta, która wozi ludzi od końca dziewiętnastego wieku. W autobusie pocztowym kupujemy bilet u kierowcy. W okolicach ośrodków narciarskich autobusy są przygotowane go transportu nart i desek snowboard'owych.
Więcej informacji można uzyskać na stronie http://www.post.ch. Elektroniczny rozkład jazdy jest zintegrowany z kolejowym (http://www.rail.ch).


Inne rozdziały:

Szwajcarzy i języki: jak dogadać się w Szwajcarii.

Sklepy: co jest tanie w Szwajcarii.

Samochodem po Szwajcarii: co warto wiedzieć, aby przetrwać i nie płacić mandatów.

Leczenie. Kto nas wyleczy, gdy zachorujemy.

Szwajcaria On-line: odnośniki (linki) do wielu szwajcarskich stron www.

 

Powrót na stronę główną przewodnika po Szwajcarii

 

 


FastCounter by bCentral