XMind 2013 – darmowy software do map myśli

Firma XMind (http://www.xmind.net/)działa w modelu freemium, czyli dostarcza wartościowy produkt za darmo, a pieniądze zarabiają na tych co chcą płacić za wersję rozszerzoną. (Czyli taki model jak np. Skype czy… 1-minutowy Fruga.) Wersja XMind Free zawiera wszystko czego większość z nas potrzebuje.

Przypominam, że na temat map myśli mówiłem w odcinku #004
Dzisiaj skupiam się na narzędziu, z którego korzystam w tych nielicznych sytuacjach, gdy nie notuję na papierze.
Metodą prób i błędów doszedłem do XMind.
Poniżej kilka ścieżek, które przemierzyłem.
Kiedyś poprosiłem o rekomendację znajomego, który od lat sprawnie używa oprogramowania do map myśli. Odparł, że używa i rekomenduje program MindJet/MindManager. Rzuciłem okiem na stronę producenta i zobaczyłem cenę 349 USD jednorazowo lub 129 USD rocznie. Cena mnie odrzuciła.
Inna znajoma kupiła iMindMap z licencją za 190 euro. Tu też czynnik cenowy zdecydował, że wyeliminowałem tą opcję.
Jakiś czas używałem niezwykle atrakcyjnego graficznie programu Mapul w chmurze płacąc po 2,50 USD miesięcznie, ale po przesiadce na Linux Ubuntu okazało się, że aplikacja nie działa na tym systemie.
Skorzystałem wtedy z popularnego FreeMind. Darmowy i solidny, ale od strony graficznej tak kiepski, że trudno było umieścić te mapy myśli gdziekolwiek, gdzie miał je zobaczyć klient.
Trafiłem też na atrakcyjny graficznie program Coggle, który działa online przez przeglądarkę internetową. Mapa myśli była dość ładna, ale komfort pracy niski.
Wobec tego XMind króluje na moim stanowisku pracy.
Pierwotnie korzystałem z wersji darmowej, a potem kupiłem profesjonalną, głównie z powodu eksportu do PDF i Worda, których potrzebuję opracowując dokumentację dla klientów.
Jestem zadowolony, co pewno widać na filmie. Brak mi tylko dobrej aplikacji na Androida. Problem obszedłem instalując na tablecie darmową aplikację Mindjet Maps, która otwiera i zapisuje pliki XMind. Ale… w tym procesie psuje formatowanie, więc jest to rozwiązanie połowiczne.
W filmie narzekałem też na sprawdzanie pisowni. Otóż jest tam opcja załadowania słownika, ale działa jak po grudzie.
Natomiast ceny są atrakcyjniejsze niż w MindManagerze i iMindMapie, bo tu za 79 USD można mieć wersję Plus, a za 99 USD Pro. Pracując w organizacji edukacyjnej lub kupując jako uczeń czy student możne zapłacić 39 USD (Plus) lub 49 USD (Pro).
Ogromną wartością XMind jest obsługa klienta. Dwukrotnie zwracałem się do nich o pomoc i zawsze miałem szybki i dobry kontakt z pracownikiem. Firma XMind raportuje, że zatrudnia poniżej 10 osób, więc jak na małe przedsiębiorstwo mają wyjątkowo wysokie standardy pracy.
Top